Skolen og byen

Skolen og byen

Peter Willemoesskolen ligger midt i Assens by og vi sætter en ære i, at være en aktiv del af byens liv. Det er vi gennem en række samarbejder med forskellige aktører.

Børn på vandet - med sikkerhed

Vi har indgået et samarbejde med en række foreninger i Assens by, som skal lære vores elever i 4. og 5. klasser, at begå sig på og i vandet på en sikker måde.

Eleverne lærer at svømme i 4. og 5. klasse, hvor de også lærer om livredning.

I foråret i 5. klasse bruger vi tre dage på og i vandet, hvor eleverne er ude at ro, sejle, windsurfe og står på wakeboard på Kabelbanen ved Arenaen.

Projektet er et samarbejde mellem Peter Willemoesskolen, Assens Sejlklub, Assens Roklub, Fyns Windsurfing Klub samt Arena Assens.

Tryg Fonden støtter projektet økonomisk.

Assens Musikskole

Vi prioriterer musikundervisningen med to lektioner pr. uge fra 0.- 6. klasse.

Hver uge kommer der tre lærere fra musikskolen og underviser sammen med skolens musiklærere i kompagnonundervisning. I indskolingen bliver de undervist i sanglege, sang og spil på blokfløjte. Der er desuden stor fokus på indlæring af noder og rytmer.

I 4. klasse modtager alle elever undervisning i spil på enten trompet, tværfløjte eller klarinet af konservatorieuddannede lærere. 4. klasserne er med i skolens blæserorkester, som optræder ude i byen til uddeling af Peter Willemoesprisen, musikskolens koncert, Assens Harmoniorkesters julekoncert og til det årlige sambaoptog og når vi ellers har en god lejlighed til at vise hvad vi kan.

Assens Kirke

Udover konfirmationsundervisningen tager alle elever i 7. klasse uanset tro på en dagstur sammen med præsterne og klassens lærere.

Turen ligger typisk i marts eller april. Turene går til forskellige mål, men altid med et kirkeligt tema. Vi har fx besøgt Roskilde Domkirke og Ribe Domkirke.

Peter Willemoesskolen arrangerer deres egen julegudstjenesten hvert år for alle elever og ansatte på skolen. Eleverne følges med deres venskabsklasser, dvs. at de store tager sig af de små. Eleverne i 2. klasse optræder med tre sange, som de har lært i samarbejde med musiklæreren fra skolen og musikskolen. Elever fra 7. klasse læser Juleevangeliet op i kirken.

Vores Røde Kors Lektiecafé venner er også inviteret med samt de forældre der tid og lyst.

Virksomheder i Assens

Vi har en række forskellige samarbejder med virksomhederne i Assens by og omegn. Som eksempel kan nævnes samarbejdet med entreprenørvirksomheden Palle Johansen, hvor vi tager virksomhedsbesøg og ser firmaets byggepladser.

Foreningen "Liv i Assens" 

Foreningen "Liv i Assens" arrangerer Sambaoptoget i Assens by i samarbejde med musikskolen, Peter Willemoesskolen og med stor opbakning fra erhvervslivet.

I den forbindelse undervises eleverne i Samba dans, percussion spil og de elever der behersker et blæseinstrument samt blæserorkesteret indøver de numre der skal spilles i optoget.